ZarzÄ…dzanie czasem
ZarzÄ…dzanie czasem
autorem artykułu jest Marek Kawecki
Zarządzanie czasem (ang. time management) to podstawowa umiejętności jaką musi opanować mężczyzna w biznesie. Polega na podnoszeniu skuteczności działania poprzez efektywniejsze wykorzystywanie czasu. Terminu używa się najczęściej w kontekście pracy czy kariery, jednak zasady time menagementu można stosować do wszystkich sfer życia.
Najogólniej mówiąc chodzi o właściwe wykorzystywanie czasu, dzięki czemu można więcej zrobić i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.
Podstawową sprawą jest wyznaczenie sobie celu, do którego będziemy dążyć. Dobre sformułowanie zamiarów jest konieczne do skutecznego działania.
Badania wykazały, że ludzie, którzy wyznaczają sobie jasne cele (jest to niestety tylko 3% populacji) osiągają największe sukcesy.
Cechy dobrze sformułowanego celu określa zasada SMARTER nazwana tak od pierwszych liter angielskich słów określających te cechy:
S – specific - konkretny
M – measurable - mierzalny
A – ambitious - ambitny
R – realistic - realistyczny
T – time oriented - okreÅ›lony w czasie
E – exciting - ekscytujÄ…cy
R – recorded - zapisany
Tak wiÄ™c dobrze sformuÅ‚owany cel powinien być na tyle rzeczowy, żeby byÅ‚o wiadomo, co chcesz konkretnie osiÄ…gnąć. Powinien być mierzalny- trzeba okreÅ›lić kiedy bÄ™dzie wiadomo, że cel zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty. Warto także narzucić sobie ramy czasowe, plany podzielić na dÅ‚ugo- i krótkoterminowe. To, że cel jest ambitny i ekscytujÄ…cy ma zwiÄ™kszać nasza motywacjÄ™. I wreszcie cel musi być możliwy do zrealizowania, bo jak twierdzi Graham Greene, angielski dramaturg,: „Rozpacz to cena, jakÄ… pÅ‚acimy za postawienie sobie nieosiÄ…galnego celu”.
Hierarchizacja działań
W pierwszej kolejnoÅ›ci należy zająć siÄ™ rzeczami ważnymi i pilnymi, w drugiej kolejnoÅ›ci czas należy poÅ›wiÄ™cić na rzeczy ważne, choć mniej pilne. Istotnym elementem dobrego wykorzystywania czasu i efektywnego dziaÅ‚ania jest planowanie, – wiÄ™c po wyznaczeniu celu (oczywiÅ›cie zgodnie z zasadami Smarter) należy wiÄ™ksze zadania (cele dÅ‚ugoterminowe lub też zÅ‚ożone projekty) rozbić na zadania mniejsze, tak, aby nawet w przypadku odlegÅ‚ych planów, już dziÅ› móc zacząć dziaÅ‚ać w kierunku ich realizacji.
Dobra organizacja pracy
Podstawą dobrej organizacji pracy jest prawidłowo sporządzony plan. Opracowanie planu to coś więcej niż wypisanie listy rzeczy do zrobienia. Zadania trzeba zapisywać w odpowiedni sposób i również w odpowiedni sposób na bieżąco uzupełniać plan. Można to zrobić następująco:
- spisz zadania - lista musi być wyczerpującą, choć w formie
krótkich notatek. Trudno pracować z bardzo rozbudowanym
planem.
- oszacuj jak najdokładniej czas, jaki zajmie wykonanie
każdego zadania.
- dodaj czas na nieprzewidziane wypadki - zazwyczaj wszystko
zajmuje więcej czasu, niż oszacowano. Uwzględnij również
powtarzające się czynności, które wykonujesz codziennie
na bieżąco.
- ustal priorytety- to kluczowy, niezwykle istotny aspekt
zarzÄ…dzania czasem.
Pokonanie „barier mentalnych”
Wielu osobom dobre zorganizowanie kojarzy się ze sztywnością i drętwością, choć w rzeczywistości właśnie lepsze panowanie nad swoim czasem daje swobodę i możliwość odprężenia. Przeszkadzać może także negatywna samoocena, której skutkiem bywa niewiara w możliwość zmiany i opinia o własnej niekompetencji, oraz ograniczające poglądy, że takie cechy jak spóźnianie czy roztargnienie są stałą i niepodlegającą zmianie właściwością danej osoby.
To także nie jest prawdą, ponieważ wiadomo, że człowiek jest w stanie zmieniać swoje nawyki, pod warunkiem, że tego bardzo chce. Tymczasem, wydaje się, że głównym źródłem nieefektywności jest opór przed zmianą swoich nawyków, jako że zawsze wymaga to dyscypliny i wysiłku.
--
All4men.pl – MÄ™ski Portal
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
ABC gentelmana
Pytania kandydata do osoby rekrutujÄ…cej.
Negocjowanie podwyżki.
Impresja
kurs NLP cz.1 - kotwice